STAFF

WHO’S WHO AT ST JOHN’S D.S.G.

  • Principal: Mr Simon Moore
  • Junior School Headmistress: Miss Petra Wiesinger
  • Deputy Principal Senior School: Mr Dean Tyson
  • Heads of Department: Mrs Desiree Adam (Junior School), Mrs Trish Beetar (Junior School), Mrs Tracey Schwegmann (Senior School), Mrs Kim Storm (Senior School)
  • Head of Boarding: Mrs Sally Thain
  • House Mother: Ms Christel Rohrs
  • Boarding Administration: Mrs Sherayne Olivier
  • Business Manager: Mrs Naomi Hardman
  • Deputy Bursar (HR & Operations): Mrs Tracey Meier
  • Accounts Department: Mrs Nicky Stewart-Burger, Mrs Kathy des Tombe and Mrs Kim Haigh
  • Computer Support: Mr Bradley Morcom and Mr Gino Redlinghuys
  • PA to the Principal and Senior School Admissions: Mrs Jenny Westwood
  • Junior School Secretary and Junior School Admissions: Mrs Debbie Parfitt
  • Administrative Staff: Miss Pinkie Msomi (Reception), Miss Nokulunga Bhengu (Senior School Secretary), Mrs Thandi Mtshali (Admin Clerk) and Mrs Megan Jordaan (H.O.D. Secretarial Assistant)

Class Teachers Junior School

  • Grade RR: Mrs Alexandra Barry
  • Grade R: Miss Kristy Burt
  • Grade 1: Mrs Rowena Freese
  • Grade 2: Mrs Cindy Stretch
  • Grade 3: Mrs Trish Beetar
  • Grade 4: Mrs Sally Perks
  • Grade 5: Mrs Ruth Armitage
  • Grade 6: Mrs Desiree Adam
  • Grade 7: Mrs Kim Anderson
  • Librarian: Mrs Nicole Coetsee
  • Remedial Teachers: Mrs Belinda Quin and Mrs Lara Wells
  • Junior School IsiZulu Teacher: Mrs Elizabeth Newman
  • Junior School Computer Teacher: Mrs Nicole Coetsee
  • Junior School Drama Teacher: Mrs Lucy Usher

Subject Teachers Senior School

  • Accounting: Mrs Janine Jeary, Mrs Tarryn Zammit
  • Afrikaans: Mrs Bernadette Johnston, Mrs Frith Malherbe (P/T), Miss Erica Ras and Mrs Ingrid Oellermann (P/T)
  • Art: Ms Chantel Beattie
  • Business Studies: Mrs Nikki Moore (P/T), Mrs Janine Jeary and Mrs Tarryn Zammit
  • Computers: Miss Erica Ras
  • Consumer Studies: Mrs Nola Crosson (P/T) and Mrs Charlene Schoemann
  • Drama: Ms Jackie Keevy
  • EMS: Mrs Simitha Singh, Mrs Janine Jeary and Mrs Tarryn Zammit
  • English: Mrs Belinda Kidd, Mrs Simone Zartmann, Mrs Rene Schoeman and Mrs Bernice Borain
  • French: Mrs Nicolette Hohls
  • Geography: Mr Andrew Edmonds
  • History: Mrs Marilyn Evans, Miss Victoria Selley
  • isiZulu: Mrs Londiwe Mkhulise and Miss Phindile Motloung (P/T)
  • Life Orientation: Mrs Dale Domleo, Mrs Tarryn Zammit and Mrs Cara Schirge
  • Life Sciences: Mrs Colleen Raciborska
  • Maths/Maths Literacy: Mr Dean Tyson, Mrs Robyn Kirsten, Mrs Annsuyah Rugbar, Mrs Bronwyn Gebers, Mrs Carmen Marion and Ms Tracey Schwegmann
  • Music: Ms Carika de Swardt, Mrs Leanne Nelson, Miss Nicole Louw, Mr Joshua Bouden and Mrs Landi Goldman
  • Natural Sciences: Mrs Brenda Willows
  • Physical Education: Mrs Lyndal Robertson, Mrs Cara Schirge, Miss Rachel Barnard, Miss Danelle Zaayman, Miss Tiffany Jones, Mrs Melanie Taylor
  • Physical Science: Mrs Kim Storm and Mrs Natalie Foss
  • Technology: Mrs Simitha Singh
  • Librarian: Mrs Amanda Kruger
  • Assistant Librarian: Mrs Veronica Schlebusch
  • School Chaplain: Reverend Diane Pickford
  • School Counsellor: Mrs Gina Bees
  • Clinic Sisters: Sr Belinda Kidgell, Sr Tracy Poole
  • Estate Manager: Mr Deryck Corbitt
  • Catering Manager: Mrs Lisa Venter
  • Transport Manager: Mr Ross Payne
  • Marketing Department: Mrs Sarah Cole-Edwardes and Mrs Danielle Ashton
  • Key Relationship Co-ordinator: Mrs Heather Evans
  • Cleaning and Maintenance Supervisor: Miss Tanya Mills
  • Finance Reception: Mr Victor Shabalala

ADDITIONAL INFORMATION

JUNIOR SCHOOL

LEARN MORE

SENIOR SCHOOL

LEARN MORE